MEDIA

  • i

Dobra energia od Holdingu EPV

Wywiad z Martinem Urbanem Prezesem Zarządu Holding EPV

Holding EPV projektuje, buduje i zarządza inwestycjami w odnawialne źródła energii. Na pytanie jak stworzyć dochodowy biznes realizując przy tym misję wspierania ochrony środowiska.
– odpowiada Martin Urban – Prezes Zarządu.

Martin Urban Prezes Zarządu / CEO Holding EPV


Przedsiębiorca i inwestor, założyciel polskiej grupy kapitałowej Holding EPV oraz właściciel i prezes niemieckiej spółki konsultingowej Koenig & Partner Consulting GmbH. Absolwent Koblenz University of Applied Sciences (Master of Science Business Management). W Holdingu EPV odpowiada za kompleksowy rozwój linii biznesowej farm fotowoltaicznych oraz za relacje inwestorskie, a także nadzór nad jakością portfela projektów fotowoltaicznych, prowadzonych przez spółki grupy. Budując swoje firmy rozwinął silną perspektywę analityczną i strategiczną. W biznesie stawia na zaufaną kadrę managerską, pozwalając na nieszablonowe zarządzanie. Mocno wierzy w sukces marki Holding EPV na rynku polskim oraz europejskim, realizując misję wspierania ochrony środowiska naturalnego i klimatu, przy jednoczesnej możliwości stworzenia dochodowego biznesu.

Jak w kilku zdaniach przedstawiłby Pan działalność Holdingu EPV?
Martin Urban: Zajmujemy się inwestycjami w przyszłość. Zarówno w sensie metaforycznym, jak i bardzo praktycznym. Tworzymy dla inwestorów europejskich bardzo atrakcyjne możliwości pomnażania kapitału. Nasze inwestycje w farmy fotowoltaiczne przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Mówiąc krótko – „dbamy o dobrą energię!”

Brzmi świetnie, ale jak to się robi w praktyce?
Holding EPV tworzy oraz pozyskuje z rynku projekty farm fotowoltaicznych, wzbogaca je (m.in. poprzez udział w aukcjach OZE czy przygotowując kontrakty typu PPA), zapewnia finansowanie oraz pełną obsługę techniczną i prawną, które są niezbędne do zrealizowania tego typu inwestycji. Budujemy nie tylko pojedyncze farmy fotowoltaiczne, ale również duże parki solarne o mocy kilkudziesięciu MW.

Czym wyróżniają się Państwo na tle konkurencji?
Tak jak architekt projektuje domy na indywidualne zamówienia, tak i my tworzymy indywidualne rozwiązania inwestorskie dopasowane do potrzeb naszych klientów, a w najbliższej perspektywie także dla instytucji finansowych, wspierając je w przygotowaniu struktur inwestycyjnych opartych na OZE. Holding EPV to Energia (Energy), Ludzie (People) i Wartość (Value), które po połączeniu generują korzyści dla naszych inwestorów, klientów, partnerów biznesowych, pracowników, odbiorców energii oraz dla środowiska naturalnego. Dzięki wysokim kompetencjom naszych pracowników – ekspertów zarządzających inwestycjami finansowymi i posiadającymi doświadczenie w budowie oraz zarządzaniu elektrowniami słonecznymi – każdy nasz projekt generuje wysokie zwroty z inwestycji, o nawet kilkunastoprocentowej stopie zwrotu w skali roku! Wyróżnia nas także stały transfer know-how między rynkiem niemieckim i polskim, co w dynamicznie rozwijającej się branży fotowoltaicznej stanowi niezwykle istotny argument. Zarówno pod kątem budowania zaufania, jak i zapewnienia bezpieczeństwa inwestycjom w budowę farm fotowoltaicznych w Polsce.

A jak te ambicje mierzone są w megawatach już zaplanowanych do budowany farm fotowoltaicznych?
Najlepiej byłoby spytać o to naszego partnera biznesowego, dewelopera farm fotowoltaicznych – Grupę 4MAX, z którą od początku 2021 r. zakontraktowaliśmy wybudowanie elektrowni słonecznych o łącznej mocy 30 MW. Znakomicie wpisuje się to w realizację naszej strategii, która zakłada dostarczenie na rynek 500 MW w 5 lat. Zapewniam też, że to nie jest nasze ostatnie słowo. W najbliższych tygodniach jedna z naszych spółek przeprowadzi niepubliczną emisję obligacji, a gdy tylko sprawdzimy skuteczność tej formy pozyskiwania kapitału, to stanie się ona pewnie jednym ze stałych źródeł finansowania realizowanych przez nas projektów budowy farm PV.

Zapytajmy w takim razie co o tej strategicznej współpracy mówi 4MAX?
„Współpraca z Holding EPV ma dla nas wymiar strategiczny i została zaprojektowana tak, aby w maksymalny sposób wykorzystać potencjały naszych firm. Grupa 4MAX zapewnia kompleksową obsługę w procesie budowy farm fotowoltaicznych, od powstania pomysłu budowy elektrowni słonecznej w danej lokalizacji, poprzez wszystkie etapy jej projektowania, podłączenie do sieci energetycznej i następnie zarządzanie sprzedażą energii elektrycznej. Holding EPV pozwolił nam istotnie rozszerzyć skalę działania. Dzięki doświadczeniu w pozyskiwaniu i współpracy z inwestorami krajowymi i międzynarodowymi, zarówno indywidualnymi, jak i instytucjonalnymi. Współpraca ta pozwala nam finansować równolegle wiele projektów, w tym budowę wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych.”
– podkreśla Arkadiusz Frukacz – Dyrektor Generalny w Grupie 4MAX.

Czy jest coś, o co nie zapytałem a zasługuje na medialne zaakcentowanie?
Nasza dotychczasowa działalność, w tym moich poprzedników w Zarządzie Holdingu EPV, została zauważona i doceniona na rynku europejskim. Jest mi niezmiernie miło poinformować, że Holding EPV znalazł się w gronie nominowanych do nagrody Made in Poland 2021. Nominacja jest oficjalnym potwierdzeniem uczestnictwa w programie nagród gospodarczych Polskiej Agencji Przedsiębiorczości. Z wielką przyjemnością włączyliśmy się jako Partner Merytoryczny w realizowany w dniach 1-2 lipca br. w Berlinie II Kongres Made in Poland 2021. Korzystając z nadarzającej się z okazji, już dziś chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w zieloną energię do udziału w tym wydarzeniu. Oczywiście szczególnie mocno zachęcam do spotkania i dyskusji podczas panelu „Polska – kraj zielonej rewolucji”, w którym aktywnie weźmiemy udział. Mam nadzieję do zobaczenia już wkrótce w Berlinie!

Rozmawiał red. Norbert Palusiński